wicktheatre > Archive > Southwick Community Association : One-Act Drama Festival > SCA – Thirty-Seventh Festival of Arts & Crafts

Box Office: 01273 597094       Tickets: Online

Wick-Cast & Crew     Wick-Past-Performances

SCA – Thirty-Seventh Festival of Arts & Crafts

Southwick & Fishersgate Community Association – Thirty-Seventh Festival of Arts & Crafts

The Barn Theatre, Southwick Community Centre

March 27 – 31, 1990.


Adjudicator: Leif Welton, a member of The Guild of Drama Adjudicators

Winning Group: The Southwick Players

Best Actor: Patrick Johnson – Wick Theatre Company

Best Actress: Jill Chapman – Southwick Players

Best Stage Presentation: Arundel Players

Winning Youth Group: Worthing Youth Theatre

Best Youth Actor: Noel Armstrong – Hurstpierpoint Junior Theatre

Best Youth Actress: Sophie Pridell – Hurstpierpoint Junior Theatre


One-Act Drama Festival

Competitors – in order of appearance:


Competitors – in order of appearance:


1. The Saints Theatre Group

The Waiting Room

by John Bowen

Produced by Margot Bell

 

2. The Castle Players

Clara’s on the Curtains

by Arthur Lovegrove

Produced by David Wilson

 

3. The Southwick Players

Act lll of The Crucible

by Arthur Miller

Produced by Harry Atkinson

 

4. Wick Theatre Company

A Slight Ache

by Harold Pinter

Produced by George Porter

Cast
Jean Porter
Patrick Johnson
Ralph Dawes
Stage ManagerDave Collis
ContinuityMargaret Ockenden

 

5. The Wednesday Club

The Climber

by Enid Coles

Produced by Pat Bensted-Smith
 

6. The Arundel Players

Orange Soufflé

by Saul Bellow

Produced by Bill Brennan
 

7. The Southwick Players

Shakers

by John Godber & Jane Thornton

Produced by M.P.Hartley

 

8. The Sackville Players

What Brutes Men Are

by Constance Cox

Produced by Shani Steer

 

9. Boardwalkers

Passion, Poison and Petrification

by G B Shaw

Produced by Angus Dunn

 


The Youth Drama Festival

Competitors – in order of appearance:


Competitors – in order of appearance:

1. Worthing Youth Theatre

End of the World Sale Must Close Tuesday

devised and scripted by Nicholas Young

Produced by Nicholas Young & Caroline Bean

 

2. Hurstpierpoint Junior Theatre Workshop

Conversation with a Golliwog

by Alexander Guyan

Produced by Paul Rogers

 

3. Pisces Workshop

Singing in the Wilderness

by David Campton

Produced by Mark Gough

 

4. Saints Junior Theatre

Making Waves

by Sheila M Sharpless
Produced by Paul Rogers

 

5. Cyphers

The Seasons

by Cyphers

Produced by Ray & Joanna Hopper